Wychowanie bez kar i nagród – przegląd literatury

Opublikowano: 11 kwietnia, 2019

Dzieciom i dorosłym należy się równe prawo do godności. Jednak co ono dokładnie znaczy i jak wdrożyć je w codzienne życie? Zgłębiam temat od kilku lat. Bogatą teorię, wyniki badań i praktyczne wskazówki możecie znaleźć u współczesnych ekspertów z dziedziny psychologii i pedagogiki. Poniżej znajdziesz spis publikacji, które szczególnie Ci polecam.

Polskie ekspertki działające w mediach społecznościowych:

 1. Agnieszka Stein
 1. Małgorzata Musiał

Podcast #4 „Wychowanie bez kar”

Książki:

 • Frank i Gundi Gaschel – Sen żyrafy. Empatyczna komunikacja z dziećmi
  Niesamowita książka, która pokazuje, jak stworzyć w grupie nową jakość kontaktu. To praktyczny podręcznik umożliwiający zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć dla dzieci w swoim otoczeniu.
 • Sara Hart i Victoria Kindle Hodson – Szanujący rodzice, szanujące dzieci
  To książka napisana przez dwie trenerki Porozumienia bez Przemocy (NVC). Przepełniona praktycznymi wskazówkami i przykładami zabaw, które wspierają dzieci w budowaniu poczucia bezpieczeństwa.
 • Jesper Juul – Zamiast wychowania
  To jest po prostu Juul – ja go kocham i uwielbiam. Wszystko, co napisze jest niezwykłe w swojej prostocie i odkrywczości jednocześnie. Tytuł tej książki mówi sam, za siebie: co ma zrobić rodzic, żeby nie wychowywać w tradycyjny sposób.
 • Jesper Juul – Agresja – nowe tabu?
  Moim zdaniem „must have”  każdego świadomego rodzica. Każda jej strona nadaje się do powieszenia na lodówkę.
 • Jesper Juul – „Nie” z miłości
  Polecam każdemu, kto ma problem z odmawianiem czy tzw. asertywnością. Ta cieniutka książeczka raz na zawsze wyzwoli Was od wyrzutów sumienia związanych z mówieniem „NIE”.
 • Jesper Juul – Twoje kompetentne dziecko
  Od niej zaczęła się moja przygoda z Jesperem. Nie jest prosta i porusza wiele trudnych emocjonalnie treści. Dzisiaj najpierw sięgnęłabym np. po „Agresję” a tę zostawiłabym na wytrawny deser.
 • Jesper Juul – Kryzys Szkoły
  Oj tak, w Szwecji nauczyciele też nie są najbardziej prestiżową grupą zawodową. Wiele w tej książce jest analogii do naszej sytuacji, ale też inspiracji. Juul wyłuszcza istotę problemu szkolnictwa systemowego. Na szczęście podaje też sporo jasnych wskazówek, jak załagodzić konflikty i podjąć pracę nad polepszeniem obecnej sytuacji. Pozycja obowiązkowa dla każdego, komu zależy na jakości publicznego szkolnictwa.
 • Alfie Kohn – Wychowanie bez nagród i kar
  Dla mnie ta książka była kamieniem milowym w metamorfozie postrzegania motywacji dziecięcej. Rzetelnie i konkretnie udowadnia, że zarówno kary jak i nagrody bardziej szkodą niż pomagają. W sam raz dla niedowiarków 😉 Przedstawia też sporo argumentów za wartością wychowania bezwarunkowego (nie pomylić z bezstresowym sic!).
 • Małgorzata Musiał – Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny
  Polska autorka, polskie realia, super poradnik dla poszukujących swojej drogi.
 • Daniel Siegel i Mary Hartzell – Świadome rodzicielstwo
  Jedna z najpopularniejszych książek tego wybitnego neurobiologa. Siegel znany jest głównie z badań o neuroplastyczności mózgu. Tym razem, wraz z pedagożką Hartzell stara się zainspirować rodziców go głębszego wejrzenia w siebie i swoją przeszłość. Omawia też najważniejsze fudnamenty budowania zdrowej relacji z dziećmi.
 • Joanna Steinke-Kalembka – Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?
  Kolejna Polka, która promuje szacunek i podmiotowe traktowanie małych ludzi. Bardzo rzetelnie i precyzyjnie zebrane dowody naukowe, wyniki badań i przykłady na nieskuteczność działania kar i nagród w procesie motywowania dzieci. Część książki poświęcona jest działaniom alternatywnym wobec tradycyjnej metody kija i marchewki.
 • Shefali Tsabary – Bez kontroli
  Ufff… Ta kobieta rządzi! Jeśli jeszcze jej nie znasz – odwiedź jej fanpage na fb i przeczytaj jej książki. Możesz zacząć właśnie od tej. Uwolni Cię od ciężaru odpowiedzialności, który narzuciło nam stare podejście do rodzicielstwa.
 • Zofia Aleksandra Żuczkowska – Dialog zamiast kar
  Mediatorka, dziennikarka, certyfikowana trenerka NVC.  Jej książka to skarbnica empatycznych dialogów. Napisana zrozumiałym językiem, obrazuje, jak do naszej codziennej komunikacji wprowadzić więcej empatii i szacunku.
Książka o poczuciu własnej wartości – „Jesteś ważny, Pinku!”

Książka o poczuciu własnej wartości – „Jesteś ważny, Pinku!”

Bardzo żałuję, że ta książka powstała dopiero teraz. Gdybym miała ją w dzieciństwie, moja dorosłość wyglądałaby inaczej.    Moim zdaniem tę książkę powinno mieć każde dziecko. I to nie jedną wspólną z rodzeństwem, ale swój prywatny egzemplarz. Taki "pamiętniczek mojej...

Konsekwentni rodzice mają trudniej

Konsekwentni rodzice mają trudniej

Nieraz słyszałaś, że niekonsekwencja psuje dzieci? Że jeśli raz na coś pozwolisz, to dziecko ochoczo wykorzysta tę furtkę i już zawsze będzie próbowało omijać zasady? Może głęboko w to wierzysz, a ja teraz wyskakuję z takim tekstem?  No to czytaj dalej, bo znowu...

Dlaczego nagrody rujnują poczucie własnej wartości?

Dlaczego nagrody rujnują poczucie własnej wartości?

O tym, że karanie i krytykowanie negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale w to, że podobnie działa nagradzanie i chwalenie, niewielu rodziców chce uwierzyć. Przecież każdy lubi być chwalony Niby tak. Wszyscy jesteśmy...

Nie ma grzecznych i niegrzecznych dzieci

Nie ma grzecznych i niegrzecznych dzieci

Dlaczego dziecko buntuje się przeciwko Tobie, ignoruje polecenia i generalnie ma wszystko w nosie? Przyczyn oczywiście może być wiele: etap rozwoju, jego kondycja, samopoczucie, naturalna potrzeba eksploracji świata lub testowania własnych umiejętności… Jednak często...

Newsletter

0 Comments