Książki o wychowaniu bez kar i nagród. Najważniejsze publikacje.

Opublikowano: April 11, 2019

Dzieciom i dorosłym należy się równe prawo do godności. Jednak co ono dokładnie znaczy i jak wdrożyć je w codzienne życie? Zgłębiam temat od kilku lat. Bogatą teorię, wyniki badań i praktyczne wskazówki możecie znaleźć u współczesnych ekspertów z dziedziny psychologii i pedagogiki. Poniżej znajdziesz spis publikacji, które szczególnie Ci polecam.

Polskie ekspertki działające w mediach społecznościowych:

 1. Agnieszka Stein
 1. Małgorzata Musiał
Podcast #4 „Wychowanie bez kar”

Książki:

 • Frank i Gundi Gaschel – Sen żyrafy. Empatyczna komunikacja z dziećmi Niesamowita książka, która pokazuje, jak stworzyć w grupie nową jakość kontaktu. To praktyczny podręcznik umożliwiający zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć dla dzieci w swoim otoczeniu.
 • Sara Hart i Victoria Kindle Hodson – Szanujący rodzice, szanujące dzieci To książka napisana przez dwie trenerki Porozumienia bez Przemocy (NVC). Przepełniona praktycznymi wskazówkami i przykładami zabaw, które wspierają dzieci w budowaniu poczucia bezpieczeństwa.
 • Jesper Juul – Zamiast wychowania To jest po prostu Juul – ja go kocham i uwielbiam. Wszystko, co napisze jest niezwykłe w swojej prostocie i odkrywczości jednocześnie. Tytuł tej książki mówi sam, za siebie: co ma zrobić rodzic, żeby nie wychowywać w tradycyjny sposób.
 • Jesper Juul – Agresja – nowe tabu? Moim zdaniem „must have”  każdego świadomego rodzica. Każda jej strona nadaje się do powieszenia na lodówkę.
 • Jesper Juul – „Nie” z miłości Polecam każdemu, kto ma problem z odmawianiem czy tzw. asertywnością. Ta cieniutka książeczka raz na zawsze wyzwoli Was od wyrzutów sumienia związanych z mówieniem „NIE”.
 • Jesper Juul – Twoje kompetentne dziecko Od niej zaczęła się moja przygoda z Jesperem. Nie jest prosta i porusza wiele trudnych emocjonalnie treści. Dzisiaj najpierw sięgnęłabym np. po „Agresję” a tę zostawiłabym na wytrawny deser.
 • Jesper Juul – Kryzys Szkoły Oj tak, w Szwecji nauczyciele też nie są najbardziej prestiżową grupą zawodową. Wiele w tej książce jest analogii do naszej sytuacji, ale też inspiracji. Juul wyłuszcza istotę problemu szkolnictwa systemowego. Na szczęście podaje też sporo jasnych wskazówek, jak załagodzić konflikty i podjąć pracę nad polepszeniem obecnej sytuacji. Pozycja obowiązkowa dla każdego, komu zależy na jakości publicznego szkolnictwa.
 • Alfie Kohn – Wychowanie bez nagród i kar Dla mnie ta książka była kamieniem milowym w metamorfozie postrzegania motywacji dziecięcej. Rzetelnie i konkretnie udowadnia, że zarówno kary jak i nagrody bardziej szkodą niż pomagają. W sam raz dla niedowiarków 😉 Przedstawia też sporo argumentów za wartością wychowania bezwarunkowego (nie pomylić z bezstresowym sic!).
 • Małgorzata Musiał – Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny Polska autorka, polskie realia, super poradnik dla poszukujących swojej drogi.
 • Daniel Siegel i Mary Hartzell – Świadome rodzicielstwo Jedna z najpopularniejszych książek tego wybitnego neurobiologa. Siegel znany jest głównie z badań o neuroplastyczności mózgu. Tym razem, wraz z pedagożką Hartzell stara się zainspirować rodziców go głębszego wejrzenia w siebie i swoją przeszłość. Omawia też najważniejsze fudnamenty budowania zdrowej relacji z dziećmi.
 • Joanna Steinke-Kalembka – Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną? Kolejna Polka, która promuje szacunek i podmiotowe traktowanie małych ludzi. Bardzo rzetelnie i precyzyjnie zebrane dowody naukowe, wyniki badań i przykłady na nieskuteczność działania kar i nagród w procesie motywowania dzieci. Część książki poświęcona jest działaniom alternatywnym wobec tradycyjnej metody kija i marchewki.
 • Shefali Tsabary – Bez kontroli Ufff… Ta kobieta rządzi! Jeśli jeszcze jej nie znasz – odwiedź jej fanpage na fb i przeczytaj jej książki. Możesz zacząć właśnie od tej. Uwolni Cię od ciężaru odpowiedzialności, który narzuciło nam stare podejście do rodzicielstwa.
 • Zofia Aleksandra Żuczkowska – Dialog zamiast kar Mediatorka, dziennikarka, certyfikowana trenerka NVC.  Jej książka to skarbnica empatycznych dialogów. Napisana zrozumiałym językiem, obrazuje, jak do naszej codziennej komunikacji wprowadzić więcej empatii i szacunku.
Mój patronat: “Kraina uważności” Agnieszki Pawłowskiej

Mój patronat: “Kraina uważności” Agnieszki Pawłowskiej

Z dumą dzielę się z Wami wiadomością o kolejnym moim patronacie. Wydawnictwo Book Ojciec zaprosiło mnie do wzięcia pod swoje skrzydełka kultowy zbiór opowiadań "Kraina uważności" Agnieszki Pawłowskiej. Fakt, że "Kraina..." towarzyszyła mi w początkach mojego...

Moja rodzina miała być inna…

Moja rodzina miała być inna…

Na początku jest plan na życie   W dzieciństwie pewnie miałaś swój ideał mężczyzny  - opalony, wysoki brunet albo blondyn o niebieskich oczach. Wrażliwy i silny jednocześnie. Wyobrażałaś sobie dzień waszego ślubu. Miało być słonecznie, romantycznie i bez...

Czy dzieci muszą być posłuszne?

Czy dzieci muszą być posłuszne?

Wychowywano nas do posłuszeństwa...   Mieliśmy być pomocni, cisi, bezproblemowi. Mieliśmy robić to, co do nas należy. Wpasować się w foremkę, przygotowaną przez dorosłych. Nie było miejsca na naszą dziecięcą naturę.Nie było pozwolenia na nasze emocje.Nie było...

0 Comments