Autentyczność u Jespera Juula

Opublikowano: 11 lipca, 2019

Dzieci bardzo chcą poznać swoich rodziców – ich pasje, marzenia, potrzeby i pełen wachlarz emocji. Chcą dowiedzieć się, skąd naprawdę pochodzą (Czy zamiłowanie do muzyki mam po mamie, czy po tacie?) i szukają wiarygodnych odpowiedzi. Jeśli rodzic ukrywa swoje emocje, unika trudnych rozmów, nie wpuszcza dziecka w swój świat – dziecko czuje się zagubione.

Czego może dowiedzieć się o sobie od dorosłego, który cały czas gra rolę rodzica? I może jest empatyczny, czuły i akceptujący, ale nie ujawnia swoich prawdziwych przeżyć, nie mówi o potrzebach, jest cały czas nastawiony na dawanie? Dziecko nie ma szans na poznanie prawdziwego człowieka. Czuje też, kiedy nasze słowa są niespójne z naszymi emocjami i burzy to jego zaufanie.

Jeśli jestem smutna, a powiem dziecku: że wszystko w porządku i chyba mu się wydawało, że to paproch wpadł mi w oko…. on widzi ten rozdźwięk i czuje się zagubiony. Dziecko przestaje ufać sobie i opiera się tylko na opiniach z zewnątrz. Polega na słowach matki, odrzucając swoją intuicję. 

Jeśli sytuacja będzie się powtarzała, coraz bardziej zakłóci się kontakt z odczuciami z ciała i serca. Dziecko nie będzie wiedziało, co lubi, a czego nie lubi, co je pasjonuje i kim chce zostać w przyszłości? Nie będzie wiedziało, kim naprawdę jest i jak zadbać o swoje szczęście. Bo skąd ma wiedzieć, co go uszczęśliwi? Od mamy, partnera, a może mediów społecznościowych?

Autentyczność to przeciwieństwo żelaznej konsekwencji, sztywnych zasad i bezrefleksyjnego odgrywania społecznie narzuconych ról. 

Autentyczny rodzic to człowiek z krwi i kości: z wadami, słabszymi momentami, niewiedzą, błędami, wahaniami i zmianami decyzji. Pokazuje dziecku, że można być nieidealnym, że nie trzeba znać odpowiedzi na każde pytanie, że można prosić o pomoc i dbać o swoje potrzeby. Zdejmuje to z dziecka ogromny ciężar i presję do dorównania niezłomnemu rodzicowi, który zawsze ma rację i nie ma słabych punktów. Autentyczność w relacji buduje zaufanie i więź. Daje poczucie bezpieczeństwa i buduje poczucie własnej wartości u dziecka. Także, moi drodzy – warto być autentycznym.

[Na zdjęciu widzicie moich synów i efekt ich zabawy.]

Książka o poczuciu własnej wartości – „Jesteś ważny, Pinku!”

Książka o poczuciu własnej wartości – „Jesteś ważny, Pinku!”

Bardzo żałuję, że ta książka powstała dopiero teraz. Gdybym miała ją w dzieciństwie, moja dorosłość wyglądałaby inaczej.    Moim zdaniem tę książkę powinno mieć każde dziecko. I to nie jedną wspólną z rodzeństwem, ale swój prywatny egzemplarz. Taki "pamiętniczek mojej...

Konsekwentni rodzice mają trudniej

Konsekwentni rodzice mają trudniej

Nieraz słyszałaś, że niekonsekwencja psuje dzieci? Że jeśli raz na coś pozwolisz, to dziecko ochoczo wykorzysta tę furtkę i już zawsze będzie próbowało omijać zasady? Może głęboko w to wierzysz, a ja teraz wyskakuję z takim tekstem?  No to czytaj dalej, bo znowu...

Dlaczego nagrody rujnują poczucie własnej wartości?

Dlaczego nagrody rujnują poczucie własnej wartości?

O tym, że karanie i krytykowanie negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale w to, że podobnie działa nagradzanie i chwalenie, niewielu rodziców chce uwierzyć. Przecież każdy lubi być chwalony Niby tak. Wszyscy jesteśmy...

Nie ma grzecznych i niegrzecznych dzieci

Nie ma grzecznych i niegrzecznych dzieci

Dlaczego dziecko buntuje się przeciwko Tobie, ignoruje polecenia i generalnie ma wszystko w nosie? Przyczyn oczywiście może być wiele: etap rozwoju, jego kondycja, samopoczucie, naturalna potrzeba eksploracji świata lub testowania własnych umiejętności… Jednak często...

Newsletter

0 Comments