Jeśli świadomie podjęłaś decyzję o założeniu rodziny, naturalne jest, że chcesz być na to gotowa. Rynek oferuje nieograniczoną ilość treści i produktów, które mają Cię w tym wesprzeć. Jednak do rodzicielstwa nie da się przygotować, jak do kolejnego projektu.

Prognozowanie, wdrożenie i ewaluacja nie będą tu miały zastosowania. Bardzo szybko możesz zorientować się, że Twoje dziecko nie pasuje do schematu, albo że emocje zaciemniają Ci jasność sytuacji lub też w ogóle nie ogarniasz tego całego pięknego i metafizycznego przeżycia.

Cztery lata temu stanęłam w obliczu totalnej niemocy – moje dziecko przez większość czasu płakało albo krzyczało, prawie nie spało, a ja podporządkowałam mu całe swoje życie. Czułam frustrację i zwątpienie w swoje kompetencje. Byłam w czarnej dziurze. Szukałam przyczyn oraz sposobów na rozwiązanie tej sytuacji. Przeczytałam bardzo wiele książek, blogów, wykupiłam też kilkanaście kursów i webinarów. Próbowałam wdrożyć różne metody, stosować techniki, tabelki i plany. NIC nie działało.

Wtedy do ręki wpadły mi książki Jespera Juula. Nie spisywałam już wskazówek, ani zasad działania – nie byłam w stanie nic pisać, bo ciągle płakałam.

Były to tak głęboko poruszające treści, że nie mogłam opanować emocji. Miałam wrażenie, że autor był świadkiem mojego dzieciństwa. Podkreślałam ołówkiem zdania, które uderzały we mnie najmocniej, stawiałam wykrzykniki i serduszka. Z każdym rozdziałem oczy otwierały mi się coraz szerzej.

To, co pisał Juul podziałało na mnie terapeutycznie. Dzięki Niemu zrozumiałam, skąd się wzięły moje trudności, nie tylko te rodzicielskie. Że to naturalne konsekwencje metod wychowawczych, które stosuje się od pokoleń.

Odkryłam, że jeśli chcę dla swoich dzieci lepszego życia, to mam przed sobą dużo pracy. Wiedziałam, że nie chcę powielać tych znanych wzorców, ale jednocześnie nie miałam nic w zamian. Od Juula dostałam szansę zapełnienia tej luki. Aby zacząć swoją podróż do spokojniejszego rodzicielstwa, potrzebowałam zrozumieć na jakich filarach opiera się zdrowa relacja.

 

Wartości, dzięki którym nasze kontakty z bliskimi rozkwitają w solidne i szczere więzi to: 

  1. Równa godność
  2. Integralność
  3. Autentyczność
  4. Odpowiedzialność

W kolejnych wpisach opiszę każdą w wymienionych wartości.